Wyrosła w nieznanym bliżej czasie przy ujściu Płuczki do Białej Przemszy. O jej początkach jak również i założycielu nic nie wie-my. Istniała już w r. 1590 i posiadała młyn. Na owym młynie siedział w r. 1690 Mateusz Jęzor alias Sośnierz. Ruiny młyna widoczne były jeszcze w r. 1867. Obok młyna stało kilka chałup, które zostały prawdopodobnie zniszczone w czasie wojen napoleońskich. Mieszkańcy ich przenieśli się na przeciwny brzeg Przemszy i od nazwy młyna niweckiego, przezwali osadę Jęzorem 1. O ile sądzić z dawnych dokumentów, to Niwka w początkach była osadą rybacką. Potwierdzają to regestra poborowe powiatu proszowskiego z r.1581, które mówią, że wioska jest własnością Jakuba Broniowskiego, posiada 8 rybitwów i 5 komorników. (A. Pawiński. Źródła dziejowe, t. XIV). W tym czasie wchodziła w skład dóbr Klimontów, zwiąc się Niwki. Po Broniowskim wioska przeszła w ręce Goslawskich. Mniej więcej około r. 1600 obok dawnej osady rybackiej, musiała powstać druga osada, z .vana Nowa Niwka, o czym świadczy dokument zarejestrowany w aktach grodzkich w Krakowi z r. 1628 dotyczący mieszkańca tejże osady, Szymona Jarlika. Dokument ten przytacza się dosłownie:
Tłumaczenie. Zjawił się osobiście przed aktami i urzę-dem grodzkim starosty krakowskiego szlachetnie urodzony Krzystof Gosławski z Bebelna, z swojemi posiadłościami. Obszarami, prawami i sądownictwem, także z swoimi następcami i wszystkiemi swe mi dobrami i sądownictwem teraźniejszemu krakowskiemu urzędowi starościeńskiemu grodzkiemu ze względu na teraźniejszą sprawę zupełnie i we wszystkiem podległy, zdrowy na duszy i ciele. otwarcie, dobrowolnie
i wyraźnie zeznał: Ze on sam pracowitego Szymona Jarlika ze wsi Nowa Niwka, swego dziedzicznego poddanego razem z żoną i dziećmi z poddaństwa i zwierzchnictwa swojego-nic sobie.
Swoim następcom lub jakimkolwiek innym z praw. własności. Poddaństwa i zwierzchności w stosunku do tego podanego jego żony i dzieci nie zastrzegając odpuszcza - i tegoż pracowitego Szymona Jarlika swojego poddanego z jego żoną i z jego dziećmi Przewielebnemu Janowi Goleniowskiemu, Plebanowi z Mysłowic, daje i daruje w sposób czysty, nieodwołalny darowiznę zapisuje na czas teraźniejszy na zawsze i na wieczne czasy i nie zastrzega sobie żadnych praw sam i
dla swoich następców w stosunku do tego (Szymona Jarlika) jego żony i jego dzieci. Działo się w Krakowie w następny poniedziałek po Trzech Królach Roku Pańskiego 1628. Aleksander Silnicki, podkanclerzy i sędzia grodzki starościeński krakowski własnoręcznie. Uwierzytelnił Więchowski).
Wymieniona Nowa Niwka leżała na północ od pierwotnej osady rybackiej, mniej więcej w tern miejscu, gdzie krzyżują się drogi: Modrzejów-Klimontów i Niwka-Zagórze.
c.d.n
4 komentarze:
na Niwce do niedawna mieszkali potomkowie owego Jęzora o ile jeszcze nie mieszkają do tej pory.Jednego znam osobiście he he
na Niwce żyją do dziś potomkowie owego Jęzora
Mam pytanie dla Anonimowego w sprawie żyjących potomków Jęzora:
Czy ktoś zrobił linie genealogiczna potomków Mateusza Jęzora?
Bardzo jestem zainteresowany.
Edward
Witam mam pytanie czy rodzina Gosławskich która mieszka do dziś na Jęzorze to potomkowie właściciela Jęzora rzeczonego w tekście powyżej Krzysztofa Gosławskiego czy tylko zbieg okoliczności ???
Prześlij komentarz